Jak si vybrat networking?

 
Hrnout se na každý networking nemá smysl. Michal vám poradí, jak si vybrat správnou událost na rozhazování sítí.

V této části se podíváme na to, jak si správně vybrat networking. Často je na úkor vaší pracovní agendy a nebo na úkor vašeho osobního času.

Stalo se mi před několika lety, že jsem chodil do jednoho networkingového klubu. A po roce jsem zjistil, že se tam potkávám každý týden s lidmi, který začínají podnikat jako živnostníci nebo lidi z malých a středních firem, ale mně začala scházet ta cílová skupina s větším potenciálem. Přestal jsem tam chodit. A udělal jsem dobře.

Mám taková 3 doporučení, která vám pomůžou si zvolit lépe a přesněji akci, na kterou jít. Ta první věc je uvědomit si, s kým chcete budovat vztahy. Ať jsou to lidi z HR, z financí, z logistiky a nebo majitelé firem.

Ta druhá věc je – co je dneska zajímá. Například HRista řeší nábor nebo employer branding, což souvisí s nízkou nezaměstnaností.

Třetí bod je to, kam ti lisé chodí. Jestli to jsou konference, veletrhy nebo nějaké meetupy. To často už najdete na internetu, ale víte, co hledat a tímto můžete zefektivnit váš networking. 

Shrnu věci, které mi fungují nejvíc a doporučuju je dál. Je to komunitní networking, což je o tom, že se schází lidé, kteří sdílejí nějaké oborové znalosti a nebo hodnoty. Přijde mi, že tento networking funguje z toho důvodu, že tam lidé jdou něco sdílet a ten networking je až sekundární vlastně. Často ale vzniká daleko líp, než na akcích, kam za ním lidé účelně chodí. 

Druhá věc je vzdělávání. Konference, meetupy a školení – velice dobrý prostor pro networking a poznávání nových lidí.

Třetí věc jsou obchodní komory. Obchodních komor je více, ať už britská, německá, švýcarská nebo Francouzská a jsou to organizace, které působí v České republice a pomáhají vlastně českým firmám exportovat do té dané země. Ale zároveň vytvářejí spoustu akcí, kde vzniká networking a lideé se tam mohou propojovat. Na hodně akcích jsem byl a ten netowrking je tam velice kvalitní. Často se tam potkáváte s lidmi z větších firem a můžu to za mě doporučit.

Čtvrtá věc je – koukejte na network v širším kontextu. Můžete se propojovat s lidmi, když jedete v uberu, můžete se propojovat s lidmi na večírcích nebo když vezete děti do školky. Tam se poznáte třeba s dalšími rodiči a můžete zjistit, že si můžete pracovně něco dát, takže koukejte na networking v širším kontextu.

Další možnosti jsou obchodní snídaně, kde se často lidé schází buď jednou týdně nebo jednou za 14 dní a funguje to na principu klubu, což jsou třeba snídaně Business for breakfast. Existují i skupiny pro expaty. Třeba expati jsou vaší cílovou skupinou, existuje spousta meetupů, kde se scházejí expati a ta poslední možnost jsou i různé business kluby, že se vlastně lidi schází zase na pravidelné bázi a je to nějaký uzavřený klub.