Co se traduje: Češi pracují hodně, ale ne dost produktivně
Ještě než se pustíme do porcování vlastních statistik, přidáme výsledky 2 výzkumů (abychom se na závěr měli s čím porovnávat).
Podle posledního výzkumu ze srpna 2012 vyplývá, že jsme na 73,4 % produktivity práce zemí EU. To možná nezní až tak zle, ale třeba průměrný Magnus Johansen zvládne ve své norské firmě za stejný čas více než dvakrát tolik.
Podložená data, která by detailně rozebírala důvody nižší produktivity, jsme nenašli. Zato jsme narazili na veřejně dostupný výzkum pracovních návyků manažerů z roku 2011, který potvrdil to, co „se tak obecně ví“.
Tedy, že 40 % vedoucích pracovníků tráví prací více než 10 hodin denně, o víkendu pak více či méně pracují téměř všichni. No, nezní to moc lichotivě.
Jak jsou na tom uživatelé RAYNET CRM
RAYNET CRM používají hlavně obchodníci, manažeři a majitelé firem. Neděláme si iluze, že když nepracujete s CRM, tak nepracujete vůbec. V tak moc digitální době (ještě) nejsme. Ale zato víme, že když pracujete se CRM, tak evidentně není pochyb o tom, že skutečně pracujete;)
Nemáme tak sice vzorek dat, pro který by v Českém statistickém ústavu vypisovali čestné uznání, ale jako jednoduchý ukazatel pracovního vytížení se nám to nezdá vůbec špatné.
Práce od pondělí do pátku z pohledu využití RAYNET CRM
Jak vypadá typický týden? Mrkněte na graf výše. Nejvíce to v CRM bzučí hned zkraje týdne – plánujete, kontrolujete, zadáváte práci. Intenzita používání postupně klesá, aby se v pátek dohnalo, na co nebyl v průběhu týdne čas.
Po zprůměrování dat z jednoho měsíce jsme vytvořili jeden Naprosto Průměrný Pracovní Den. A zjistili jsme, že:
- U práce se probouzíte zhruba od sedmé hodiny, po deváté pak už se CRM pracuje téměř každý, kdo s ním pracovat chtěl.
- Kolem poledne mizí nejvíce lidí v úterky a středy (nejoblíbenější dny pracovních obědů?), v průměru se ale žádný poledně-pauzový pokles pracovního nasazení nekoná.
- Kromě časných ranních hodin nejméně pracujete mezi 18. a 19. hodinou. Na večeři se, zdá se, čas prostě najde.
- Druhá vlna pracovního nasazení začíná po 19. hodině a vrcholí zhruba ve 21 hodin.
- Pak následuje mírný pokles, který trvá až do půlnoci, po kterém nasazení strmě padá. Formulku „do půlnoci a pak půjdu spát“ evidentně vyznáváme skoro všichni.
Pracovní týden začíná v neděli večer
Byli jsme zvědaví, jestli se i mezi vámi objeví oblíbený syndrom (českých) manažerů – polopracovní neděle. A – nebudeme vás napínat – je tam!
Zatímco v sobotu je naprostý klid, v grafu průměrné neděle přesně vidíte, kdy přichází ta pravá pracovní nálada. Zatímco dopoledne ještě vládne víkendová pohoda, po obědě se povinnosti nekompromisně připomínají. Nedělní práce pak vrcholí mezi 21. a 23. hodinou.
Na druhou stranu - nedělní využívání RAYNET CRM je v porovnání s pracovním dnem 7x nižší a ve špičce v něm pracuje přibližně jen tolik lidí, jako přes týden v půl osmé ráno.
Pracujeme dost, ale víkendy si chráníme
A jsme u závěru. Když se podíváme na data z průměrného pracovního dne, dostaneme se opravdu až na výzkumem uváděných 10 hodin.
S prací o víkendu už to ale tak divoké není. Jak v rozhovoru, který zveřejníme v následujících týdnech, potvrzuje Vlastimil Vozník z firmy BV Technika: „…v neděli pracují hlavně majitelé firem a vedoucí pracovníci – kochají se čísly, sledují stavy projektů a promýšlí nadcházející týden.“
A co vy? Kolik hodin denně pracujete? Patříte také k těm, kterým pracovní týden začíná v neděli večer?