Jak vyhledat správné lidi

 
Naučte se pracovat s vyhledáváním na LinkedInu a ušetřete si drahocenný obchodnický čas.

V této části se podíváme na to, jak na LinkedInu najít lidi. Jak najít konkrétního člověka, když se třeba chcete telefonicky spojit s obchodním ředitelem firmy XY, jak najít kdo tuhle pozici zastává a jak se jmenuje, a zároveň se budeme bavit o tom, jak si najít skupinu lidí. Dám příklad, budete mít produkt pro HR ředitele a chcete se zaměřit na Brno, tak jak si najít seznam lidí, kteří dělají HR a působí v Brně. Pojďme se na to podívat.

Jak najít konkrétního člověka v menší firmě. Pojďme si třeba najít Event managera ve společnosti RAYNET. Do vyhledávače napíšu název firmy, tedy RAYNET, vidím firemní profil, který, jak jsme si říkali, má většina firem. Co je důležité, je tlačítko Zobrazit všech 17 zaměstnanců po pravé straně. Pokud by tam bylo třeba zaměstnanců tisíc, což může být ve větší firmě, tak už má cenu zkusit právě druhý způsob, který ukážu za chvíli. Tady se už můžu podívat na profily lidí. Vidím, že tady nikdo za eventy zatím není na první stránce, rozkliknu stránku druhou. Vidím Květoslavu Liškovou - event manager. Můžu si rozkliknout její profil a už vidím, že je to ten člověk, kterého potřebuji. Znám jeho jméno, takže se s ním můžu propojit, případně mu napsat zprávu.

Druhý způsob, jak najít konkrétního člověka je skrze přídavné filtry. Pojďme se třeba podívat na to, jak najít specialistu vzdělávání ve společnosti UniCredit Bank. Stejným způsobem jsem si rozkliknul profil UniCredit Bank a vidím, že už je tady 2000 zaměstnanců. Proklikávat všechny profily lidí by bylo neefektivní, proto vám chci ukázat, jak se pracuje s filtry. Kliknu zase na Všechny zaměstnance a na tlačítko Všechny filtry. Můžu si nastavit první nebo druhé spojení, to není důležité, nastavím si lokalitu, chci hledat lidi z České republiky. Níže už se mi zaškrtnul právě UniCredit Bank, protože jsem byl na jejich firemní stránce. To co je důležité, je políčko Název, kde si vlastně zadávám název pozice. Můžu si tam tedy zadat "vzdělávání", teď vložím velice důležitou věc, což je Boolean Operator, který se nazývá "OR", který Vám propojuje množiny pozic, které hledáte. Takže přidám ještě slovíčko "learning" a dám si Vyhledat. Mělo by to vyhledávat právě množiny lidí, kteří mají v Názvu pozic "vzdělávání" nebo "learning". Pojďme se na to podívat. Už se mi tedy ukazují lidé, kteří by měli toto splňovat. Řeší to tam víc lidí, je to veliká firma. Takže to je druhý způsob, jak najít konkrétní lidi ve větší firmě, která má více zaměstnanců.

V této části vám chci ukázat, jak najít skupinu lidí. Budete třeba chtít oslovit HR manažery, nebo upřesníme si to, manažery vzdělávání ve firmách v Brně. Budete si chtít zjistit, kdo má všechno profil na LinkedInu a případně ty lidi oslovit. Zase kliknete do políčka Vyhledávání, tlačítko Lidé, opět Všechny filtry, a co nás teď bude zajímat je Lokalita, tedy Brno, a políčko Název pozice. Název pozice už potřebuji upřesnit, aby mi to třeba nehledalo lektory nebo aby mi to třeba nehledalo lidi, kteří se zabývají machine learningem. Takže teď tady napíšu pár pozic, jak by se ti lidé mohli jmenovat. Dám třeba "learning and development manager", zase Boolean Operator "OR", poté "specialista vzdělávání", "OR " a "manažer vzdělávání". A zkusím něco vyhledat. Samozřejmě vy byste si tam mohli dát ještě pár názvů. Dám Použít a už vidím seznam lidí, kteří řeší vzdělávání a jsou z Brna. Zobrazilo se mi konkrétně dvacet tři hledaných lidí a už s těmi lidmi můžu dál pracovat.