Jak prodávat, ale "neprodávat"

 
Devět tisíc lidí dostalo otázku, co si představí, když se řekne prodej. Nakoukněte do lidských hlav a zjistěte, jak to využít v praxi.

Prodeji se nevěnují pouze obchodníci, ale i cukrářky nebo programátoři crm. Michal Musil z GrowJOB Institute, se kterým rozjíždíme video seriál SALESMAJSTR, vám v tomto článku ukáže, proč jsou obchodnické dovednosti pro život stejně důležité jako angličtina nebo kritické myšlení.

Když se řekne prodej

Prodej je klíčovou esencí každého podnikání, ale většina z nás nemá ráda, když nám někdo něco prodává. Dan Pink ve své knížce Prodávat je lidské publikoval vlastní výzkum, ve kterém se ptal přibližně 9 000 lidí v USA a Evropě, co se jim vybaví, když se řekne prodej

Nejčastěji zaznívala slova:

  • překupník ojetých aut,
  • tlačivý, 
  • kufřík 
  • nebo oblek. 

Ze všech asociací bylo 20 s negativním emočním nábojem a pouze 5 s pozitivním. 

Prodej se týká všech

Ve stejném výzkumu se Dan Pink ptal, kterým činnostem se v práci nejčastěji věnují. Dle očekávání zjistil, že nejvíce času tráví administrativou a hned poté činnostmi jako vysvětlování, prezentování, ovlivňování či vyjednávání, což jsou formy prodeje. Výsledky tedy napovídají, že ač je nám prodávání nepříjemné, všichni se mu v životě do určité míry věnujeme.

Zároveň bylo zajímavé, že těmto obchodním dovednostem lidé přisuzovali největší důležitost pro jejich pracovní výsledky a profesní růst. Dovednosti související s obchodem se dnes řadí spolu s angličtinou či kritickým myšlením mezi takzvané meta dovednosti, které potřebujeme k úspěchu v jakékoliv profesi – od učitele až po technika. Vhod navíc přijdou i v soukromém životě, ať jste zrovna na úřadě, na poště nebo rezervujete stůl v restauraci.

Pokud váš vnitřní hlas tvrdí, že prodej je pouze pro obchodníky, neposlouchejte ho.

Čím víc know-how, tím víc obchodník

Pokud chcete nabrat obchodnickou inspiraci za hranicemi on-line světa, navštivte náš SalesMajstr MeetUp. Poslechnete si inspirativní přednášky, nasbíráte know-how od osobností ze světa obchodu a navážete vztahy s kolegy z byznysu.

Tento první MeetUp pro všechny obchodníky a další nadšence ze světa prodeje proběhne už 5. března.

Přijdu taky