Je tu zima a brzy tma, tak teď pracuju z Asie. Rozhovor s Adamem Marčanem

Je tu zima a brzy tma, tak teď pracuju z Asie. Rozhovor s Adamem Marčanem
Je nečesky pozitivní, inspiruje řadu lidí a poslední měsíce funguje jako digitální nomád z Asie. Na dálku jsme vyzpovídali Adama Marčana, který stojí za projektem Naučmese.cz, virtuálním tržištěm vzdělávání, kde může kdokoli naučit kohokoli cokoli.

Jak se ti pracuje?

Skvěle! Nic mě tady nevyrušuje: mobil je 2,5 měsíce vypnutý, nepoužívám žádné chatovací služby a nikdo mě netahá na pivo :)

Přibliž nám, jak vypadá obyčejný den digitálního nomáda v Asii

Zjistil jsem, že za poslední dva tři roky nemám obyčejný den, ať už na cestách či doma v Česku. Zní to jako nějaké idealistické klišé, ale prostě to tak je. Stejné věci se ale v mém dni určitě najdou. Jsou to hlavně návyky a oblíbené činnosti: jóga, jídlo, skejtování, pití smoothies a kávy, čtení, ježdění na kole, objevování okolí, bavení se s lidmi z celého světa, práce na Naučmese.cz a spánek.

To vypadá jako dream life. Kolik hodin denně pracuješ?

Pracuji průměrně 6-8 hodin. Někdy 15 hodin, jindy 3. Jsem si jistý, že kdybych ještě víc zapracoval na sebedisciplině, tak to srazím na 5-6 hodin. Každopádně práci často ani neberu jako práci, takže nepočítám hodiny. Momentálně „žiju Naučmese“ :)

Čím se vlastně na dálku živíš – webdesignem?

V září jsem se rozhodl nepřibírat nové klienty a naplno se oddat rozvoji Naučmese. Jsem teď jediný zaměstnanec Naučmese s.r.o. a pracuji na fulltime – starám se o lektory a účastníky, vyřizuji většinu dotazů, píšu newslettery, blog, sociální sítě, řeším expanzi na Slovensko, designuji nové funkce a části našeho webu. Mám taky pár svých stálých klientů, kterým se starám o weby či pro ně příležitostně něco navrhnu.

Jak dlouho ses na nomádský pobyt připravoval? Snažil ses zařídit maximum odtud, nebo jsi to nechal až na příjezd do zahraničí?

Nijak jsem se nepřipravoval. Chvílemi mé druhé já až šílelo, jak je to první flegmatické. Jen jsem si koupil tři měsíce předem letenku a pak to začalo do sebe nějak všechno zapadat. První měsíc jsem byl v Bangkoku u kamaráda z Naučmese Pepy, pak měsíc se sestrou Katkou v Indonésii, tento měsíc jsem v Chiang Mai v Thajsku, od 20. února budu měsíc ve Vietnamu a Kambodži a pak nejspíš opět na Bali, jelikož jsem se tam zamiloval do surfu a krásných pláží :)

Asie je tvůj první nomádský pobyt?

Loni jsem byl 4 měsíce na jihu Španělska, v Malaze, zamiloval jsem si to tam a musím se tam někdy opět vrátit. Jinak už dva roky pendluji mezi Prahou a Beskydami, kde jsem se narodil, a kde mám rodiče.

Jsi v Asii sám?

Jsem i nejsem sám. Za tři měsíce jsem byl sám asi tak 8 dní. Tak nějak přirozeně se na cestě potkávám s lidmi: kámoška surfařka byla zrovna na Bali, kámošky mojí kámošky přijely na pár dní do Chiang Mai, dnes tu zrovna přijede Pepa s kamarády na prodloužený víkend z Bangkoku nebo třeba předevčírem mě v noci na ulici zastavila jedna mladá sympatická Číňanka, která viděla, že jedu se skejtem na kole. Další den už jsme spolu jeli skejtovat, pak na večeři a najednou tady mám super kámošku :)

Adam Marčan

Vyhovuje ti podobný styl více než skupinové nomádské pobyty?

Všechno má svá pro a proti. Rád bývám sám, někdy mě skupina brzdí a já potřebuju mít svou svobodu, klid na přemýšlení. Ruší mě spousta povrchních konverzací. Jindy je to zase super s partou – ideální tedy je mít někoho, s kým můžete sdílet všechny ty zážitky, ale zároveň mít i prostor na to být občas sám.

Proč ses vydal do Asie?

Protože je u nás zima a brzy tma. A taky vnímám, že každou cestou, kterou někam podniknu, se měním a vyklidňuju. Spoustu věcí pak beru s nadhledem a zvládám jednodušeji problémy, které mi před pár lety připadaly velké.

Využíváš při práci na dálku nějaké webové aplikace?

Ano, využívám jich poměrně hodně, hlavně na spolupráci s ostatními. Od klasiky jako Google Docs, Dropbox a Skype přes Zendesk až po administrační systém Naučmese.cz :) Všechno, co můžu pustit z hlavy, mám v cloudu v Things. 

Na webu říkáš, že chceš prodávat sny. Co si pod tím máme představit?

Je to odkaz na knihu Prodavač snů. Doporučuji přečíst. Smlsnete ji za 2-3 hodiny.

Mohl bys srovnat svůj pracovní rytmus v původní práci od nevidím do nevidím se současným stavem na volné noze?

Moje práce nebyla od nevidím do nevidím, to mi přijde spíš teď ta v Naučmese :) Ale naštěstí v Naučmese to neberu jako práci, je to jedno velké flow, sám jsem zvědavý, jak tohle skončí :)

Nevidím výhody ani nevýhody, děje se to a já si to vždy snažím co nejvíc ohnout tak, aby mě práce bavila, a zároveň měla výsledky.

Když jsme se viděli poprvé, tak jsi naznačoval nástup „nového světa businessu“, ve kterém se sdílí know-how, více se funguje barterem; který je založen na spolupráci a sdílení. Myslíš, že to může fungovat i mimo nadšence kolem webů a nových technologií?

No sto pro! Ono to není vlastně nic nového, je to jen cesta zpět k přirozenosti. Žít v komunitě, pomáhat si, pěstovat vlastní jídlo, sdílet dovednosti a věci. To už tady všechno bylo. Jen 20. století nás trochu poblblo konzumerismem a dalšími distrakcemi. Snad se vracíme zpět, cítím to… a snad to není jen moje sociální bublina.

Adama můžete sledovat na blogu, fotoblogu nebo Twitteru.