Vytváření neprodejní atmosféry

 
Prodej je dovednost, kterou využijete nejen v obchodnickém řemesle. Michal vysvětluje, co dělá z prodeje univerzální dovednost.

To co je v obchodě důležité, je vlastně odlišit se od těch asociací ke slovu prodej. Z mého pohledu je důležitá jedna vlastnost - dělat takový neobchodní prodej. Vytvářet atmosféru, která není prodejní.

Před několika lety jsem dostal na ulici voucher na jednu hodinu ve fitku, na jednu návštěvu ve fitku. Já jsem tam cvičil hodinu a půl, pak jsem se převlékl a pak se mě ujal jejich obchodník, který si tam se mnou sednul a začal mi vlastně prezentovat, jaké má to fitko výhody a proč z jeho pohledu bych se měl stát členem. Pak vzal papír a tužku a napsal mi jedno číslo. Napsal mi tam 1500 a říkal: "pane Musile, ta cena, kterou my máme za měsíc za roční členství je 1500Kč. Co kdybych vám řekl, že ta cena není finální. Co kdybych vám řekl, že ta cena  je 750Kč." Já jsem řekl: "No super, to je určitě pozitivní." A on mi odpověděl: "A co kdybych vám řekl, že ta finální cena je 500Kč. Líbilo by se vám to?" Když to zkrátím, tak vlastně vytvářel hodně prodejní atmosféru. Ať už tím, jak byl oblečený, hodně mluvil on, a vlastně zkoušel na mě takové ty manipulativní triky, že když napíšete 1500,-  a pak končíte 500,- tak vlastně ta cena vypadá finálně daleko lépe. Ale vlastně já jsem se necítil, že jsem měl rozhodnutí pod kontrolou a cítil jsem se manipulovaný. 

Neprodejní atmosféra je o tom, že dáváte lidem kontrolu nad jejich rozhodnutím a oni se necítí tlačení. Což třeba může být v obchodě, když se vás někdo ptá, jestli nechcete pomoct při výběru oblečení, tak máte hned takovou husí kůži. Kdyby za váma lidi přišli, ti prodavači, a řekli, kdybyste cokoliv potřeboval, tak stojím vedle, tak je to vlastně daleko příjemnější. Takže netlačit. 

Ta druhá věc je být autentický, nesnažit se vlastně být umělý. Nějakým lidem se můžete zalíbit víc, když jste autentičtí, nějakým méně. Ale celkově jste vlastně daleko přirozenější a neprotečete lidem mezi prsty. Vyvarujte se takových těch manipulativních řečí, které někdy děláme jako obchodníci nevědomě. Takových těch frází - heleďte se, upřímně, podívejte se a tak dál. Zkuste být otevření, upřímní a komunikovat neprodejně. Nesnažte se být zajímaví, ale snažte se při prodejním rozhovoru se víc zajímat. Obchodníci často vytváří prodejní prostředí tím, že hodně mluví a málo mluví zákazník. Zkuste to otočit, ale ještě se tomu budeme věnovat.

A taková poslední věc. Někdy mě přijde, že takovéto prodejní prostředí je spojené s takovým tím velkým sebevědomím obchodníka. Mě spíš přitahují lidé, kteří mají nějakou jako zdravou pokoru a nejsou přehnaně sebevědomí.

Shrnuli jsme si nějaké prvky, které mě přijdou důležité pro to možná prodávat víc skrze to, že vytváříte neprodejní atmosféru.